Kredyt konsolidacyjny – jak uciec przed długami?

Kredyt konsolidacyjny – jak uciec przed długami?

Prasóweczki

Posiadanie kredytu to dzisiaj nic szczególnego. Według statystyk blisko 50% dorosłych Polaków posiada co najmniej jeden aktywny kredyt, a co trzeci ma ich kilka. Pokazuje to dzisiejszy sposób życia na tzw. kredyt. Dzisiaj każdy ma samochód, duży telewizor i własne mieszkanie, szkoda tylko, że płace Polaków w żaden sposób nie pozwalają, aby te przedmioty były kupowane za gotówkę. Za każdą z nich płacimy miesięczną ratę. Co zrobić, by zmniejszyć ratę w momencie, gdy chwilowo popadliśmy w gorszą kondycję finansową?

Kredyt konsolidacyjny – jak uciec przed długami?

 

Odpowiedź na powyższe pytanie może wydać się irracjonalna, ponieważ jednym ze sposobów zmniejszenia raty dotychczasowych kredytów jest zaciągnięcie nowego kredytu. Konkretnie chodzi o kredyt konsolidacyjny, którego założeniem jest połączenie dotychczasowych zobowiązań. Konsolidacja kredytów następuje poprzez spłatę wcześniejszych i przyznanie nowego, jednego kredytu, który kredytobiorca będzie od tego czasu spłacał w jednej, połączonej racie. Jako że jest to nowy kredyt, nowa jest także wysokość miesięcznej raty oraz okres obowiązywania umowy. To właśnie taki obrót spraw skutkuje tym, że kredyt konsolidacyjny może pomniejszyć ratę. Posłużę się przykładem:

Wojtek, ojciec dwuletniej Asi pracując w pogotowiu ratunkowym, nie narzekał na swoje zarobki, dlatego z czystym sumieniem zdecydował się na kupno samochodu na raty. Jedna rata miesięczna wynosi 1000 zł. Od tej pory mógł zabierać swoją rodzinę na wypady nad morze i co roku w góry. Aby zapewnić rozrywkę również w domu, Wojtek kupił duży telewizor LCD i tym razem znowu skorzystał z atrakcyjnej oferty rat 0%. Jedna, miesięczna rata to 500 zł, a przy okazji zakupu telewizora, Asia – żona Wojtka znalazła robot kuchenny, który stał się obiektem jej marzeń. Wojtek kupił go Asi na urodziny i choć nie należał do tanich, miesięczna rata, jaką za niego spłaca to tylko 300 zł. Wojtek płacił miesięcznie już 1800 zł i było to dla niego osiągalne, jednak nagle Wojtek stracił etat w pogotowiu ze względu na redukcje etatu i cięcia finansowe. W tym momencie tak wysoka rata sprawiła, że Wojtek stanął przed widmem popadnięcia w dług i spóźnienia się w spłacie. Wojtek postanowił pójść do banku i spytać o kredyt konsolidacyjny. Okazało się, że może on połączyć swoje zobowiązania w jedno, a więc samochód + telewizor + robot kuchenny, a suma tych zakupów będzie spłacana jak nie jak do tej pory przez 4 lata, a przez 9. Takim sposobem Wojtek nie będzie musiał spłacać 1800zł miesięcznie, a jedynie 800zł, a dodatkowo, póki nie znajdzie pracy, spłata zobowiązania będzie wstrzymana.

Tak właśnie działa kredyt konsolidacyjny. Przykładowy Wojtek zyskał również brak comiesięcznego chaosu związanego z płatnościami swoich rat. Od tego momentu nie musi zaprzątać sobie głowy wykonywaniem 3 różnych przelewów na różne kwoty. Teraz ma jeden numer rachunku bankowego, na który przelewa stałą kwotę.
Zalety kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja w wielu przypadkach pomaga uniknąć opóźnień w spłacie kredytów. Dzieje się tak za sprawą tego, że firma, która udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego najpierw spłaci twoje dotychczasowe zobowiązania. Pozwala to przede wszystkim uchronić się od negatywnych konsekwencji wynikających z dopuszczenia się opóźnień w spłacie powyżej 60 dni. W takim przypadku taka informacja będzie widniała w Biurze Informacji Kredytowej przez kolejne 5 lat i skutecznie odstraszy wszystkie banki od pożyczania pieniędzy takiego kredytobiorcy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments